Armáda, špionáž, obchod, diplomacia, to sú oblasti, ktoré sa nezaobídu bez utajovania správ. Mnoho kráľov, generálov a politikov prišlo o moc a slávu len preto, že zverili papieru, telefónu či telegrafu informácie, ktoré si prečítal či vypočul ktosi, s kým nerátali.
V prvej svetovej vojne spojenci porazili nemecké loďstvo v Severnom mori hlavne preto, že poznali tajný kód, ktorým nemeckí admiráli vydávali rozkazy jednotlivým lodiam, a vedeli teda vopred, aký manéver tá-ktorá loď urobí.
Utajiť správu možno iba tak, že ju zašifrujeme, napíšeme tajným jazykom. Šifrovaním sa zaoberá kryptografia. Toto slovo v gréčtine znamená tajné písmo.
Hoci sa šifrovanie robí obyčajne tak, že jedny skupiny slov či písmen nahradíme inými, nie je to jediný spôsob. Niekedy stačí pravidelne vynechávať alebo vkladať niektoré písmená či slová tak, ako to robia deti, keď za každú slabiku dajú skupinu hlások; napríklad dobrý deň je potom dopobrýpy depeň. Zrozumiteľnosť textu sa takto zníži, aj keď rozlúštenie býva jednoduché.
Zrkadlové písmo Leonarda da Vinci |
Dvojzložkový kód F. Bacona |
Francis Bacon teda prvý prišiel na to, že každú informáciu možno vyjadriť kombináciou dvoch prvkov, v našom prípade písmenami dvoch veľkostí a tvarov.
Niekedy však snaha po utajovaní môže byť aj príčinou toho, že sa vedec nepresadí.
V minulom storočí pokladali v Paríži za jedného z najväčších znalcov jazykov mimoriadne vzdelaného bratislavského rodáka, ktorý napísal množstvo vedeckých prác. Písal ich však tajným písmom, ktoré bolo zmesou arabských znakov, latinky a jeho vlastných šifier. Jeho spisy ležia dodnes nerozlúštené v archívoch alen archivári poznajú jeho meno.
Z knihy Smetáček V.: Ľudia a informácie, Bratislava: Mladé letá, 1987, s.112-113
Žiadne komentáre:
Zverejnenie komentára