sobota 18. februára 2012

Bol Giordano Bruno vrahom?

Otázka: Traduje sa, že Bruno pri úteku z kláštora dominikánov zavraždil predstaveného...Je to pravda?
Odpoveď: Podľa všetkých dostupných a zachovaných svedectiev, toto pochádza z výpovede jeho benátskeho hostiteľa a mecéna Moceniga v prvom procese s Brunom. V r. 1592 tvrdil, že: "mu Bruno povedal, že pred inkvizítorov bol predvedený už minimálne 130-krát a keď naňho prišiel rad, vždy utiekol, pretože bol obvinený z toho, že hodil svojho žalobcu do Tibery alebo aspoň osobu o ktorej sa domnieval, že ho udala inkvizícii." Benátski inkvizítori však ďalej nevyšetrovali túto Mocenigovu klebetu, čo naznačuje, že je nepodložená. Neexistujú záznamy v Neapole alebo v Ríme, ktoré by naznačovali že by Bruno bol niekedy obvinený z toho, že niekoho hodil do Tiberu, alebo inkvizítormi predvolaný 130-krát kvôli tejto veci. Je to teda nepodložená špekulácia a výmysel tentoraz prehnane apologetických katolíckych spisovateľov ako je jezuita Konrád Kubeš vo svojej Apologetickej abecede z r. 1946, ale toto nedokázané ohováranie údajne spomína aj historik John Bossy vo svojom diele Giordano Bruno and Embassy Affair (údajne preto, že som v tejto knihe doposiaľ nenašiel inkriminovanú pasáž, o ktorej sa zmieňuje p. Malý).


Literatúra:
 1. Rowland, Ingrid D.: Giordano Bruno: Philosopher/Heretic, Chicago, IL: University of Chicago Press, 2009, 352pp.
 2. Singer, Dorothea W.: Giordano Bruno: His Life and Thought, With Annotated Translation of His Work - On the Infinite Universe and Worlds. Schuman. 1950,
 3. Émile Namer, Případ Galilei, Praha: Mladá fronta, 1982, Ed. Prameny,sv. 43, I.vyd., 200s.,
 4. Giordano Bruno, Dialogy, Praha: Academia, 2008 - 392s.

3 komentáre:

 1. Mal by som upraviť to tvrdenie, že daný "fakt" o údajnej Brunovej vražde udavača hodením ho do Tiberu vôbec John Bossy vo svoje knihe nespomína. Akurát včera mi prišla z internetového knihkupectva jeho publikácia, a ako tak sa ňou prelúskavam, nie a nie na túto "prelomovú udalosť" naďabiť. Pán historik Radomír Malý by naozaj mohol poskytnúť stranu, kde sa John Bossy o tejto udalosti zmieňuje.

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Takže odpoveď p. Malého je nasledovná: "Já jsem nepsal, že Bossy ve své knize uvádí Brunovu vraždu svého představeného, odvolávám se v jiných svých pracích na Kubešovu Apologetickou abecedu, heslo “Bruno”. Bossy však tuto informaci potvrzuje v rozhovoru pro vatikánský rozhlas r. 2006, který mám doma v italské verzi."

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Dodatočne po určitom čase som zistil, že spomínaná denunciácia Moceniga sa nachádza aj v úvode publikácie Émile Namera, Případ Galilei, Praha: Mladá fronta, 1982, Ed. Prameny, na s. 8 v tomto znení:
  "Říkal také, že měl kdysi v Římě potíže s inkvizicí kvůli článkům (filosofickým) a také proto, že byl obviněn, že shodil do Tibery svého udavače."

  OdpovedaťOdstrániť