streda 18. júla 2012

Citát dňa - Ako renesančný mních navždy zmenil svet financií

Uvažujme nad niektorými novinovými titulkami z minulého týždňa. Čína vyhlásila, že sa rast jej hrubého domáceho produktu ukázal ako trojročný pokles o 7,6 percent v poslednom kvartáli. Medzinárodný Menový Fond znížil svoj odhad globálneho rastu na 3,9 percent pre rok 2013. A spoločnosť Citigroup Inc. vyhlásila, že jej čistý zisk sa znížil na 12 percent.

Systém, ktorý vytvára tieto účtovné čísla 21. storočia -- čísla, ktoré bežia v našich národoch a spoločnostiach -- bol poprvýkrát kodifikovaný renesančným mníchom, ktorý sa volal Fra Luca Bartolomeo de Pacioli. Bol jedného času veľmi známy, ako matematik, než jeho spolupracovník Leonardo da Vinci.

Pacioli je v súčasnosti známy, ak nie vo všeobecnosti, ako otec účtovania. Napísal prvú matematickú encyklopédiu v Európe, ktorou prispel dvomi dôležitými príspevkami v oblasti modernej vedy a obchodu: Bola to prvá tlačená kniha vysvetľujúca indoarabskú aritmetiku a jej potomka, algebru a obsahovala prvé tlačené pojednanie o talianskom spôsobe vedenia účtovných kníh.

Algebra tak podporila Vedeckú revolúciu; talianské účtovníctvo, Priemyselnú revolúciu.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára