Samozrejme všetci ľudia v týchto agentúrach sú starostlivo vyberaní a sústavne sú pod drobnohľadom. So všetkými tými bezpečnostnými opatreniami by sa mohlo predpokladať, že počet prípadov špionáže v spojovacích spravodajských službách by mal byť veľmi obmedzený.
Stále sa však zdá, že sovietska spravodajská služba bola veľmi dobrá v nasadzovaní svojich ľudí do vnútra nepriateľských kryptoanalytických centier. Počas II. svetovej vojny dokázal John Cairncross dostať sa sám do Bletchley Parku a získané spravodajské informácie Ultra predával Rusom.
V USA William Weisband infiltroval Signal Security Agency (SSA-Spojovaciu bezpečnostnú agentúru, predchodkyňu NSA) a tým fatálne skompromitoval ich sovietsky program.
Mali Rusi podobné úspechy pri prenikaní do nemeckých kryptoanalytických agentúr? V skutočnosti dokázali dostať jedného z ich sympatizantov na pozíciu, kde mohol vykonávať vynikajúcu prácu pre Sovietsky zväz. Nanešťastie pre neho ho jeho prvá chyba stála život a mala za následok rozbitie berlínskej siete Červenej kapely.
Poďme sa teda pozrieť na tento zvláštny prípad.
Viac na: Russian Spies in Inspectorate 7
Žiadne komentáre:
Zverejnenie komentára