piatok 11. januára 2013

Citát dňa - Nemecké prelomenie americkej diplomatickej prúžkovej šifry v roku 1944

Od roku 1944 Nemci na všetkých frontoch stupovali. Boli zatlačovaní Spojencami nielen na bojiskách, ale aj na poli kryptológie.
Zavedenie nových bezpečných procedúr a šifrovacích strojov americkými a britskými ozbrojenými silami prekazilo ich snahy na Západe a na Východe použitie jednorázovej blokovej šifry na šifrovanie dôležitých správ ich prinútilo sústrediť sa na rádiovú prevádzku nižšej úrovne.
Avšak aj takto neskoro vo vojne dokázali využiť niektoré nepriateľské systémy vysokej úrovne.
Ich najvýznamnejším úspechom proti anglo-američanom bolo využitie Prúžkovej šifry Ministerstva zahraničia USA. V správe o aktivitách OKW/Chi  za prvý polrok v roku 1944 sa píše:
‘Boli rozpracované a rozlúštené vládne kódy a šifry  33 európskych a mimoeurópskych štátov a agentúrnych spojení. Boli vypracované 17.792 VN vrátane 6000 správ od agentov. Z pohľadu čísel zoznam začínal vládnymi správami USA, Poľska a Turecka.’
‘Bolo rozlúštených mnoho zložitých prešifrovaní, hlavne amerických (USA) a poľských.’To je jasná narážka na prúžkovú šifru M-138-A. Poľský systém bola kódová kniha prešifrovaná mriežkou.

Zdroj: TICOM DF-9 ‘Activity report of OKW/Chi. 1/1/44-25/6/44.’
Originálny blog post v angličtine: German exploitation of US Diplomatic strip cipher in 1944

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára