streda 28. marca 2012

Citát dňa - Rozlúštenie Iránskych šifier v II. svetovej vojne

Uvažujúc nad udalosťami na Blízkom východe je bezpečné predpokladať, že šifrovacie systémy Iránu sú bezpochyby cieľom anglo-amerických spravodajských agentúr. Samozrejme aj v minulosti najmä počas II. svetovej vojny boli na muške veľkých mocností vtedajšej éry. Kryptoanalytici z nemeckého ministerstva zahraničných vecí boli schopní rozlúštiť iránske tajné správy.
Detaily o nemeckej snahe pochádzajú z dokumentu pod názvom ‘European Axis Signals Intelligence' vol 6 - Kryptoanalytická sekcia MinZ a vol.1 - Prehľad.

Z dokumentu EASI vol 6, p29 :

Hlavou skupiny zodpovednej za Irán, Afganistan a arabské štáty bol Dr. Benzing. Podľa neho boli rozlúštené všetky iránske systémy.
Irán (Perzia): Dr Benzing prehlásil, že všetky iránske systémy boli rozlúštené. Iránci používali prešifrované kódové knihy pozostávajúce z trojpísmenných 12000-13000 kódových skupín, jednodielne resp. s reciprokou abecedou..
Z dokumentu EASI vol.1:
Taktiež z dokumentu TICOM I-22 'Výsluch nemeckých kryptografov z oddelenia Pers Z S nacistického Auswaertiges Amt', s.20
166. Boli rozlúštené všetky perzské systémy. Používali trojpísmennú kódovú knihu so substitučnými tabuľkami, ktoré sa často menili. Peržania samozrejme vždy otvorene naznačili, ktorá tabuľka bola použitá.

Zdroj: Compromise of Iranian codes in WWII

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára