pondelok 5. marca 2012

Šifry sovietskych partizánov a KONA 6


Na východnom fronte spôsobovalo sovietske partizánske hnutie pre nemeckých okupantov sústavné problémy. Partizáni útočili na nemeckých vojakov, zabíjali miestnych kolaborantov a sústavne vykonávali sabotážne akcie na cestách, fabrikách, železničných tratiach, mostoch, telefónnych linkách apod.
Partizánske odbojové skupiny boli v neustálom spojení s Moskvou a používali svoje vlastné šifrovacie systémy, aby tak chránili svoje rádiové komunikácie. Pre Nemcov znamenalo rozlúštenie týchto šifier veľkú prioritu a v r. 1943 bol na monitorovanie a kryptoanalýzu tejto rádiovej prevádzky nasadený regiment č. 6 služby SIGINT - rádiovej rozviedky (KONA 6).
Osoba poverená touto úlohou bol oberleutnant Schubert a toto poverenie úspešne splnila. Od leta r. 1943 rádiová prevádzka bola rozlúštená a tým bolo odhalených množstvo informácií. Tieto správy boli taktiež podstúpené špionážnej organizácii - Abwehru.
V tomto prípade máme vďaka Bohu informácie od všetkych, ktorí sa na nej podieľali. Detaily o podrobnom rozbore partizánskych šifier boli poskytnuté:

1.    Mettig , veliteľ rádiovej rozviedky Wehrmachtu v období 1941-43

2.    Schubert, kryptológ programovo poverený touto úlohou

3.     Kurt Friedrichsohn, člen KONA 6

4.      Dôstojníci Abwehru, ktorí dostávali tieto správy

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára