Citát dňa - Giordano Bruno
Ale nová pravda sa nemôže utajiť; nemôže byť ani odbytá výsmechom ani potopená. Mnoho myslí ju prijalo, ale v rámci výsluchu pápežstvom sa zdá, že len jeden jazyk sa ju odvážil odhaliť naplno. Tento nový bojovník bol istý čudný smrteľník a volal sa Giordano Bruno. Bol hnaný z krajiny do krajiny, až napokon sa obrátil na svojich prenasledovateľov s výhražnými invektívami. Pre ne bol chytený v Benátkach, uväznený na 6 rokov v kobkách Inkvizície v Ríme, následne upálený zaživa a jeho popol bol rozprášený v povetrí. Avšak nová pravda žije ďalej.
Nie je potom nutné vyšetrovať či niečo existuje mimo nebeský Priestor, Prázdnota alebo Čas. Pretože existuje jeden všeobecný priestor, jeden rozsiahly všehomír, ktorý môžeme slobodne nazývať Prázdnotou; v ňom sa nachádza nespočítateľné množstvo nebeských telies, ako je to, na ktorom žijeme a rastieme. Tento priestor prehlasujeme, že je nekonečný, keďže ani rozum, konvencie, možnosť, zmyslové vnemy ani príroda mu nekladie hranice. V ňom existuje nekonečné množstvo svetov rovnakých ako je ten náš.
Na stránkach Referaty.sk v článku Veríš alebo už myslíš (?) boli zverejnené aj iné zaujímavé citáty, napr.:
OdpovedaťOdstrániť„Slnečná sústava nie je jediná. Podobných sústav je vo vesmíre nespočetné množstvo. Hmotná podstata všetkých týchto sústav je rovnaká, všade sa uplatňujú tie isté sily a zákony. Z toho nemožno nevyvodiť, že organický život nie je obmedzený iba na našu Zem, ale že sa vyvíja aj inde vo vesmíre.“
„Len sa pozri na hviezdy, vedz, že to sú napospol svety, z ktorých každý je domovom žijúcich tvorov, podobných našim a dokonca ich aj prevyšujúcich.“
„Celý tento svet, tieto hviezdy, ktoré nepodliehajú úplnému zániku, ktorý príroda nikde nepozná, sa z času na čas obnovujú, pričom sa menia ich časti. Nejestvuje absolútne zrútenie a vzostup, ani žiadna absolútna poloha vo vesmíre... , ale poloha každého telesa je relatívna v závislosti na iných telesách. Všade tam sa odohráva neustála zmena v polohe po celom vesmíre, iba ten, čo to pozoruje, sa javí, ako by bol v centre všetkého diania.“
Boli jeho myšlienky na svoju dobu tak prevratné, že pobúrili Cirkev?
Jeho myslienky okrem toho, ze bol mimochodom aj zastancom kopernikovho modelu, neboli az take prevratne. Panteizmus a jeho uznanlivy priklon k "staroegyptskemu nabozenstvu", ktore bolo neskor dokazane ze neexistovalo v takej podobe, ako si Bruno a ini renesancni magovia vysnivali neboli podla mojho nazoru aj na tu dobu vobecne prevratne. Co bolo prevratne, je jeho neochvejny postoj pri skumani ako sa veci javia a jeho odvaha brat svoje nicim nepodlozene filozoficke nahlady za fyzikalnu skutocnost.
OdpovedaťOdstrániť„Prírodou, Bohom, uložená je obtiaž, pokuta menom žena“
OdstrániťAj to je "pokrokový" citát Giordanov.:)